CZYLI DLACZEGO WARTO SIĘ BRUDZIĆ?

Macie wrażenie, że wasze dziecko ciągle się brudzi? Brudne ręce, buzia i ubranie to norma? Dzieci lubią brudzić się podczas malowania, lepienia, chlapania. Podczas zabaw, którymi są pochłonięte, wpadają na genialne pomysły: pomalowania sobie stóp, rozgniecenia ciastoliny na podłodze, sprawdzenia, jak daleko rozpryśnie się woda, przez co kąpiel zamienia się w powódź w łazience.

Swoboda twórcza i bałagan pod kontrolą

Swoboda twórcza - bardzo ważna dla dziecka - prowadzi do niesamowitego bałaganu w domu. Jeżeli nie jesteście gotowi na taką zabawę w domu, możecie uczestniczyć w zajęciach Sensoplastyki® czyli Legalnego Brudzenia. Podczas zajęć dziecko może swobodnie brudzić się i eksperymentować, a bałagan pozostaje pod kontrolą i nie ma go w mieszkaniu. Sensoplastyka® to nie tylko brudzenie.

Czym jest Sensoplastyka®

Sensoplastyka® - plastyka sensoryczna - to metoda opracowana przez Izabelę A. Stefańską. Oparta jest na coachingu z wykorzystaniem działań arteterapeutycznych, przeznaczona dla dzieci od 0 do 100 lat.

Stymulowanie zmysłów

Dziecko poznaje otaczający je świat poprzez zmysły. Podczas warsztatów stymulowane są wszystkie zmysły dziecka. Poprzez kolorowe makarony, pachnące masy, lejące ciecze, twarde ziarna, dotyk, wzrok, słuch, węch i smak są pobudzane. Sensoplastyka® to warsztaty wspierające ogólny rozwój dziecka oraz małą i dużą motorykę. Motoryka mała to chwytanie, lepienie, ugniatanie, czyli sprawność dłoni i palców, motoryka duża to sprawność ruchowa całego ciała.

Tworzymy na podłodze

Dla pełnej swobody warsztaty prowadzone są na zabezpieczonej przed zniszczeniem podłodze, co zapewnia dziecku swobodę poruszania się. Nie stosujemy też fartuszków czy innych ubrań ochronnych. Zwykłe codzienne ubranie do zabawy i do brudzenia daje dziecku możliwość doznawania całym ciałem i nie ogranicza „powierzchni brudzenia”.

Sensoplastyka® dla malucha

Wszystkie zabawy sensoplastyczne® opierają się tylko na produktach spożywczych, z których wykonywane są prace, dlatego są bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci (poniżej pierwszego roku życia). Nie ma jednak ograniczeń wiekowych dla uczestników warsztatów. Sensoplastyka® to zajęcia dla dzieci od 0 do 100 lat, pewnie dlatego rodzice bawią się na nich równie dobrze jak ich dzieci.

Zabawa razem rodzicami

W warsztatach aktywnie uczestniczą rodzice. Obecność rodzica na zajęciach jest dla dziecka w każdym wieku, bardzo ważna. Akceptacja i możliwość szalonej zabawy z rodzicami to najlepsze, co może dostać dziecko. Zauważyliście, że Wasze dziecko przybiega do Was z każdą pracą wołając: „popatrz, co zrobiłem”? Mama i Tata to najważniejsze osoby w życiu dziecka. Ten czas, który spędzacie na zajęciach podczas swobodnej zabawy to chwila, która daje możliwość obserwacji swojego dziecka oraz pogłębienia relacji i więzi z nim. To jest czas, kiedy obserwujemy dziecko podczas zabawy. Bawimy się z nim beztrosko, budząc w sobie dziecko. Zobaczcie jak wspaniale jest się razem pobrudzić.

Pobudzanie twórczej ekspresji

W Sesnoplastyce® liczy się proces twórczy, który zachodzi podczas zajęć, a nie efekt (gotowa praca). Dlatego nie stosujemy instrukcji do wykonywanych prac, jedynie wspieramy pomysłowość i twórczość dziecka. W czasie zajęć dziecko ma czas na poznanie produktów, zapoznanie ze strukturą, fakturą, barwą. Pozostawiamy dowolność w tworzeniu i eksperymentowaniu, nie oceniamy efektów. Dziecko obserwując zmianę materiałów suchych w mokre, stałych w ciekłe zdobywa wiedzę na temat związków przyczynowo – skutkowych. Poprzez swobodne działanie uczy się samodzielności, doświadcza sukcesów w realizacji swoich pomysłów. Wszystkie zabawy na warsztatach Sensoplastyki® są też inspiracją do działań twórczych w domu. Rodzice zgodnie powtarzają, że w domu nie da się tego zrobić na taką skalę.

Zasady na warsztatach Sensoplastyki®:

  1. Używamy wyłącznie produktów spożywczych.
  2. Pracujemy na otwartej przestrzeni np. na podłodze, ziemi.
  3. Dajemy uczestnikom czas, tzn. nie pośpieszamy, nie zachęcamy na siłę.
  4. Nie używamy fartuchów ani odzieży ochronnej, która mogłaby sugerować, że możemy się ubrudzić tylko w pewnym zakresie. Bawimy się boso.
  5. Zadajemy pytania zamiast wydawać polecenia.
  6. Dostrzegamy trudne sytuacje, które towarzyszą nam podczas zajęć.
  7. Nie robimy niczego wbrew innym uczestnikom zajęć. 
  8. Szanujemy wizerunek dziecka tj. nie fotografujemy dzieci bez koszulek, w samych pampersach itp.
  9. Brudzimy się do woli.

Każde dziecko się brudzi, nie każde zrobi to od razu, ale każde może spróbować.

Celem Sensoplastyki® jest budowanie twórczych, samodzielnych i zrównoważonych osobowości, które będą maksymalnie przygotowane do wyzwań, jakie stawia współczesna rzeczywistość. A przede wszystkim będą gotowe do osiągania sukcesów.

KRAINA ZABAW

Po zakończonych zajęciach (w przypadku nielicznych zajęć przed zajęciami) macie możliwość Państwo udania się z dziećmi na 3 piętro do naszej Krainy Zabaw, gdzie do 60minut pobyt jest dla Państwa gratis.

Podczas gdy dzieci radośnie się bawią, macie Państwo czas na rozmowy z innymi Rodzicami i Opiekunami, uczestniczącymi w spotkaniu. W tym czasie można podzielić się swoimi doświadczeniami oraz pomysłami.

Kraina Zabaw to miejsce ciekawie zaaranżowane,kolorowe,pełne zakamarków i uwielbiane przez dzieci.

ZASADY

Zakładamy, że w proponowanych zabawach Dzieci biorą udział razem z opiekunami lub przy ich wsparciu.

Nie oczekujemy,że Dzieci będą w jakikolwiek szczególny czy zaplanowany sposób uczestniczyć w proponowanych zajęciach i Wy też tego od Dziecka nie oczekujcie! Będziemy je WSPÓLNIE zachęcać.

Obserwujcie swoje Dziecko i sprawdzajcie, czy proponowana aktywność lub muzyka nie straszą go lub nie męczą zanadto.€“ Zawsze możecie odpocząć i wyciszyć się poza Salą.Spora ilość nowych bodźców może zmęczyć, już od samego bycia w tym, patrzenia i słuchania.

Podczas zabawy każdy opiekun bierze odpowiedzialność za siebie i przyprowadzone Dziecko, w tym za własną i Dziecka dyspozycję zdrowotną.

STRÓJ

Z uwagi na charakter planowanych zabaw, prosimy zarówno Dzieci jak i ich opiekunów, o strój WYGODNY, umożliwiający swobodne, czasem intensywne poruszanie się, siadanie lub leżenie na podłodze, a także prosimy o zmianę obuwia na „miękkie” lub na skarpetki już od samego wejścia do Makaraka Studio.

Warto mieć także dla Dziecka strój na zmianę, potrzebny w przypadku aktywności plastycznych czy zabaw z wodą, owocami, itp.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco informowany o nowościach, promocjach i zmianach w Makaraka!

Adres: ul. Oliwkowa 29
81-589 Gdynia

tel. 586290018
kom. 606619494
kom. 604450190

email: info@makaraka.pl